Aktualności

Co to jest tunel foliowy ?

05-01-2018
Co to jest tunel foliowy ?
Czym są uprawy pod...

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni jest ich cena. Chcąc kupić szklarnię i to solidną trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, natomiast za te same pieniądze możemy mieć namiot ogrodowy cztery lub pięć razy większy, a to sprawia, że pod osłoną można uprawiać jeszcze więcej plonów lub ekperymetowac z roślinami egzotycznymi. Co jeśli w dalszym ciągu zależy nam na małym obiekcie ? Ponownie tunel foliowy ma przewagę.


Otóż już za całą różnicę w cenie pomiędzy szklarnią a namiotem ogrodnik może wyposażyć uprawy pod osłoną w wietrzenia boczne, system irygacyjny a nawet rynnowy, kupić lepszej jakości sadzonki, wyposażyć się w zamykany kompostownik i z całą pewnością jeszcze sporo zostanie. Mając systemy wspierające uprawy, cała pielęgnacja jest jeszcze łatwiejsza, a plon bardziej dorony.

 

 

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

 

Już końcem stycznia rośliny, które przezimowały w foliaku budzą się ze snu zimowego. Co odproniejsze jak jarmuż, szpinak, sałata, cebula oraz czosnek zaczynają ponownie się rozwijać. Sam fakt, że plon miał lepsze warunki podczas mroźnych miesięcy sprawił, że będzie miał lepszy start w danym sezonie. Taki widok napawa radością ogrodnika, gdyż może o wiele szybciej powrócić do swojego hobby.

 

Jest też druga grupa zwolenników szklarni foliowych. Są to osoby chcące być niezależne od sklepowych i marketowych półek, pełnych woskowanych owoców. Po to inwestują w takie struktury, aby móc decydować o tym co jedzą, bez żadnej chemii czy sztucznych dodatków. Naturalne zdrowe plony z własnego ogródka.

 


 

  • Ekologicznie i oszczędnie

 


Pod osłoną otrzymujemy w pełni ekologiczny plon, o ile zadbamy o to, aby stosować eko metody uprawy. A jest ich całe mnóstwo. Uprawa współrzędna, ekologiczne nawozy, kompostownik z odpadów domowych i wiele innych. To sprawdzone i opracowane przez tęgie głowy techniki, które stawiają na jakość, a nie na ilość. Rzeczywiście działają, są skuteczne i z całą pewnością gwarantują obfity plon. Sporo osób, od wielbicieli ogrodnictwa przez zwolenników permakultury, aż po sensownie kalkulujących ludzi, dostrzega że jest to ekonomiczne rozwiązanie. Ceny żywności, zwłaszcza tej zdrowej, ciągle rosną. A przecież nie trzeba kupować śmieciowego jedzenia, jest w końcu alternatywa! Oczywiście wymaga to wysiłku i pracy, jednak zdrowie to jedna z niewielu rzeczy której nie da się kupić. A zwłaszcza nie da się go utrzymać na zmodyfikowanej żywności.

 

 

O wiele lepiej być nieświadomym konsumentem i typowym odbiorcą dóbr marketowych. Czy aby na pewno ? A może lepiej jest walczyć o kawałek miejsca dla siebie, w którym ma się bliskość z naturą ? Azylu w którym odsuwa się od wyścigu trwającego każdego dnia. Przestrzeni pełnej warzyw i owoców, nie tylko dla nas samych ale i najbliższych ?

 

Jest to również duża oszczędność dla budżetu domowego. Wystarczy popatrzeć na ceny niektórych roślin, a zwłaszcza tych z asortymentu “bio, eko i organic” i przekalkulować. Wyjdzie na to, że za półroczną kwotę takich zakupów, stać nas już na najtańszy tunel foliowy.
 

  • Wygodnie i komfortowo

 

Rynek tuneli foliowych rozwija się bardzo dynamicznie, coraz częściej rezygnuje się z konwencjonalnych upraw na rzecz tych pod osłonami, przez wzgląd na to, że przestaje się być zależnym od pogody. Nikt nie lubi pracować w błocie, a dzięki folii nie musi. Nawet podczas deszczu może pielęgnować rośliny. Wiatr, chłód, mróz, te przeszkody będą odległym wspomnieniem. O każdej porze dnia i nocy, bez względu na pogodę, możemy oddawać się pasji ogrodniczej.

 

Do tego foliak ogranicza dostęp do plonu wszelkim szkodnikom i insektom, tak więc w ten sposób unika się ciągłej walki z agrofagami, które wcześniej były utrapieniem. Bardzo łatwo zaadaptować tunel foliowy do ogrodu, gdzie w towarzystwie rabat kwiatowych będzie atrakcyjnie wyglądał.

 

  • Optymalne uprawy

 

Niegdyś przydomowe ogródki warzywne były codziennym widokiem, lecz z czasem, kiedy w sklepach pojawiły się owoce i warzywa dostępne przez cały rok, ich ilość stopniowo malała. Nie trwało to zbyt długo, gdyż trend na przydomowe uprawy ponownie wrócił, z tym wyjątkiem, że zaczęto uprawiać warzywnik pod osłonami. Cieplarnia dzięki osłonie chroni rośliny przed czynnikami pogodowymi poza konstrukcją. Grad, silne podmuchy wiatru, mróz, burza, nic z tych zjawisk nie dotknie roślin. DZięki folii nałożonej na stelaż, wewnątrz panują modyfikowalne warunki. Co to oznacza ?

Ogrodnik może dopasować temperaturę powietrza i gleby, wilgotność oraz poziom nasłonecznienia, czyli najważniejsze dla rozwoju roślin atrybuty. To wszystko można dostosować do gatunku, odmiany oraz stopnia wegetacji. W ten sposób plon ma optymalne warunki od samego wschodu siewki do zbioru.

 

Tunel foliowy wielowegetacyjny, choćby najprostszy, daje takie możliwości, jednak w głównej mierze to od uprawiającego zależy, jaki plon osiągnie. W końcu jest to tylko narzędzie i to od użytkownika zależy jak bardzo będzie optymalne.
 

  • Cudowny tunel foliowy ?

 

Często można spotkać się z hasłami, dobry, tani, solidny, ocynkowany, z PCV, wytrzymały, niski, wysoki, jednonawowy, wielonawowy, sezonowy lub wielosezonowy tunel foliowy. Większość tych słów tak naprawdę nie ma znaczenia. To wyłącznie określenia mające za zadanie przyciągnąć do siebie klienta, który w szuka produktu o danych parametrach. Hasła reklamowe mieszają się z pseudo gwarancjami, że konstrukcja ogrodnicza, może wszystko. Brzmi to tak, jakby namiot byłby samowystarczalnym obiektem, niczym róg obfitości z mitów.

Niestety tak nie jest. Przy każdej uprawie trzeba przygotować się do konfrontacji z wieloma przeciwnościami. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z ogrodnictwem, z całą pewnością dojdzie do szeregu niepowodzeń. W końcu to hobby przeznaczone jest dla wytrwałych, dynamicznych i aktywnych osób, potrafiących sprostać wyzwaniom oraz przeciwnościom losu. Z całą pewnością nie jest to zajęcie dla leniuchów. W uprawach wspierać nas będzie foliowa struktura, która umożliwia uniknięcie szkodliwych czynników.

 

  • Gdzie, w jaki sposób i od kogo kupić tunel foliowy ?

 

Mnogość ofert namiotów ogrodowych może doprowadzić do zawrotu głowy. Wśród nich łatwo znaleźć buble, ale również solidne produkty, które zagwarantują wieloletnie uprawy pod osłonami. O tym, czym się kierować podczas inwestycji pisaliśmy w temacie “Jak i jaki wybrać tunel foliowy ?”. Trudno czasami odróżnić, a zwłaszcza na początku, która struktura jest najlepsza. Jest wielu producentów tuneli foliowych w tym Krosagro, wystarczy wpisać odpowiednie hasła i zaraz pojawi się nieskończona oferta.
 

Oczywiście są większe firmy, mają odmienne produkty o innych parametrach i z innego materiału. Zdecydowanie polecamy konstrukcje na stelażu stalowym, który jest ocynkowany ogniowo. Ma większą trwałość i dłuższy czas eksploatacji. Chcielibyśmy aby klient wybrał akurat nas, jednak jeśli wybrał konkurencję to również dobrze.

 

W końcu to kolejna osoba, chcąca zadbać o zdrowie swoje i bliskich, a to jest najważniejsze.