Hale magazynowe

Tunele magazynowe na zboże

Hala magazynowa na zboże
Magazynowanie zboża...

Zawsze po zakończeniu zbiorów nadchodzi moment na zadanie pytania: co dalej? Sprzedać czy magazynować? Zboże zostało zebrane z pola, natomiast wybór przechowywania wiąże się z postawieniem hali. Skup będzie sprawdzać jakość surowca. O ile jest zanieczyszczony, należy go oczyścić i dosuszyć, przy czym starannie pilnować poziomu wilgotności. Innym istotnym powodem, aby składować zboże, jest to, że bezpośrednio po żniwach cena zboża nie zachęca do sprzedaży. Wtedy zaś pojawia się potrzeba magazynowania oraz wyboru modułowej konstrukcji stalowej.

Aby wydłużyć termin przechowywania oraz otrzymać odpowiednie parametry zboża czy rzepaku, należy zadbać o warunki przechowywania. Temperatura panująca wewnątrz hali magazynowej powinna być stabilna, bez systematycznych wzrostów. Przez ciągłe wahania temperatur na nagrzewającym się zbożu mogą pojawić się szkodniki i pleśnie, a to zaś znacznie obniża jego wartość handlową. Szkody mogą być czasami nieodwracalne, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego obiektu.

 

Ekonomiczne i nowoczesne hale magazynowe na zboże

 

W gospodarstwach, w których uprawiane jest zboże, obiekty magazynowe to konieczność. Zaś stworzenie korzystnych warunków do jego przechowywania oraz wydłużenie jego przydatności to zamysł każdego farmera. Podczas składowania należy przygotować obiekt w taki sposób, aby nie był narażony na zalęganie się insektów i gryzoni. W tym celu hale tunelową można doposażyć o siatkę przeciw owadom oraz folię zbrojną, które zmniejszają szanse na dostawanie się nieproszonych gości do środka. Rozstawienie pułapek lub zainstalowanie ultradźwiękowych odstraszaczy jest również optymalnym rozwiązaniem, a wprowadzenie skutecznych metod DDD obniży szansę na plagę gryzoni i owadów.

W halach magazynowych oprócz powierzchni użytkowej istotny jest też łatwy sposób transportowania zbiorów do wnętrza i prosty sposób na ładowanie go do skupu. Szerokie bramy z obu stron pełnią również funkcję wentylacji, zaś automatyczne otwieranie sprawia, że w łatwy sposób można dostać się do środka.


Wielofunkcyjne tunele magazynowe

 

Modułowa konstrukcja takich struktur umożliwia swobodne rozbudowywanie ich wraz z rosnącymi potrzebami, a sam montaż przebiega w ekspresowym tempie. W porównaniu do budynków murowanych, które są stacjonarne, tunele magazynowe można zdemontować i postawić w innym miejscu. W dowolnej chwili z magazynu mogą przekształcić się w garaż na maszyny rolnicze, tak więc w momencie opróżnienia namiotu ze zboża może on zostać zagospodarowany do innej funkcji, z magazynu przekształcając się w garaż, warsztat, a nawet halę hodowlaną.

 

Solidne konstrukcje rolnicze

 

Oprócz gotowych hal Krosagro przyjmuje również zlecenia na indywidualne projekty. Istotne jest, aby klient określił, do czego ma zostać użyta taka konstrukcja, aby odpowiednio dostosować do potrzeb rozwiązania technologiczne. Elementy struktury, od najmniejszej do największej części hali, są ocynkowane ogniowo, sprawia to, że stelaż jest odporny na korodowanie. Tak więc wszelki kontakt z wodą lub podwyższoną wilgotnością nie uszkodzi konstrukcji. Połączone ze sobą elementy są odporne na czynniki pogodowe, zwały śniegowe oraz silny wiatr, tworząc solidną halę magazynową, która będzie zdatna do użytkowania przez wiele lat. 

Hale na słomę

Hala na słomę
hala magazynowa na...

Produkowane przez markę Krosagro hale służą między innymi do magazynowania balotu. Sprasowany materiał przechowywany wewnątrz tunelu rolniczego zabezpieczony jest przed wilgocią, dzięki czemu zachowuje wysoką jakość znacznie dłużej. Aby słoma i siano miały długi termin przydatności, należy zadbać, by nie pojawiły się na nich grzyby, pleśnie i drobnoustroje, które mogą powodować choroby u zwierząt.

 

Nałożenie folii bezpośrednio na bele jest mało skuteczne, ponieważ prędzej czy później zostaną przetransportowane w inne miejsce, a podczas przewożenia opakowanie może zostać rozdarte. Optymalnym rozwiązaniem jest hala na słomę, która – otwarta z obu stron – przepuszcza powietrze krążące od samego szczytu aż po podłoże. Cyrkulacja ogranicza nagrzewanie się i zbieranie wilgoci przez surowiec.

 

Konstrukcja stalowa i system modułowy Krosagro 

 

Solidna stalowa konstrukcja z elementami ocynkowanymi ogniowo jest odporna na korodowanie. Modułowe łączenia sprawiają, że cały stelaż jest mocno ze sobą spojony, dzięki czemu opiera się silnym i intensywnym wiatrom oraz zwałom śniegowym. Dodatkowo proces rozkładania takiego obiektu jest znacznie krótszy niż budowla tradycyjna, która wymaga wielu prac przygotowawczych oraz generuje dodatkowe koszty. Namioty magazynowe prócz wymienionych zalet mają jeszcze przewagę: w krótkim czasie może zmienić się ich przeznaczenie. Tak więc z magazynu mogą przekształcić się w garaż dla maszyn rolniczych, tunel hodowlany lub halę warsztatową. To inwestycja, która przynosi wiele profitów, a uniwersalne zastosowanie sprawia, że się opłaca!

 

Namioty magazynowe Krosagro to optymalny, wygodny i pojemny obiekt do składowania słomy oraz siana. Baloty mają szerokie zastosowanie w przemyśle np.:

 

  • energetyczne – do produkcji palety, brykietu, biomasy
  • produkcji podłoża – stosowane do przygotowania gleby pod pieczarki, boczniaki i kupowane przez producentów grzybów
  • hodowli zwierząt – jako pasza dla koni, krów, owiec, kóz itp.
  • nawozowe – po przekopaniu i wymieszaniu słomy z glebą poprawia się jej stan fitosanitarny