Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic – wstęp

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodów i działek. Foliowe namioty podwyższają aktywność gospodarstw oraz hobbystycznych ogrodników, którzy marzą o świeżych i zdrowych owocach, warzywach i ziołach prosto ze swojego ogródka. Skąd bierze się rosnąca popularność namiotów ogrodniczych? Wśród ogrodników hobbystycznych wyznacznik stanowi na pewno trend zdrowego żywienia i rosnąca świadomość spożywania produktów świeżych i hodowanych metodami naturalnymi.

 

Do głównych zalet tuneli zalicza się możliwość zebrania z danego areału uprawowego nawet kilku zbiorów w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego, co jest niemożliwe podczas stosowania tradycyjnych upraw polowych. Gwałtowny rozwój intensywnej produkcji roślinnej pod osłonami to szansa dla rolników na podniesienie dochodów i profesjonalizację gospodarstwa, natomiast dla hobbystów to z kolei okazja do nawet całorocznego rozwoju swojej pasji,  poprawy formy, samopoczucia oraz dostarczenia świeżej i zdrowej żywności dla domowników.

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli foliowców, które różnią się od siebie m.in. materiałem, z którego zostały wykonane, rozmiarem, rodzajem pokrycia czy wreszcie stabilnością i trwałością, która jest ściśle powiązana jakością elementów. Tunele foliowe często wykonuje się ze stali, aluminium, rurek PCV, a nawet drewna, pokrywając stelaż foliami różnego rodzaju. Zadaniem takich namiotów jest wytworzenie odpowiedniego klimatu dla roślin uprawianych wewnątrz foliowej cieplarni

 

Niniejsza książka elektroniczna to obszerny zbiór wiedzy o tunelach foliowych, który ma za zadanie naświetlić temat upraw pod osłonami zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Kierując się e-bookiem Krosagro będzie można w prosty i klarowny sposób wybrać swój pierwszy namiot foliowy. Dla początkujących ogrodników bowiem wybór nie zawsze jest oczywisty, a samo określenie, jaki tunel będzie odpowiedni do potencjalnych upraw może nastręczać wielu trudności. Znajdzie się tutaj także analiza tunelowych stelaży oraz powszechnie stosowanych typów konstrukcji, przedstawienie pokryć najczęściej używanych w tunelach, wskazówki, jak dbać o tunele przed i po sezonie wegetacyjnym, jak stworzyć roślinom odpowiedni mikroklimat i warunki do rozwoju oraz – dla wahających się, czy rozpocząć uprawę w tunelu – dlaczego jednak warto kupić tunel foliowy.

 

  1. Jak i jaki wybrać tunel foliowy - w tej cześći wyjąsnimi podstawowe pojęcia i technikalia związane z tunelami foliowymi, na co wpierwszej kolejności zwracać uwagę oraz czego się wystrzegać. 
  2. 7 powodów, by kupić tunel foliowy - oczędność, zdrowie, pasja, hobby to tylko z kilka słów opisujących uprawy pod osłonami i profity jakie z tego powodu wynikają.  
  3. Jak zbudować, zmontować oraz gdzie postawić tunel foliowy - nic nie stoi na przeszkodzie aby tunel foliowy skonstruować samemu. Krosagro udostępnia klientom cały asortyment części, do budowy CIEPLARNI DIY
  4. Stelaż na tunel foliowy -  cieplarnia jest tak trwała, jak materiał z którego ją zrobiono.  Wśród dostępnych stelaży, są takie które wytrzymają wiele lat i takie które  wymagają wymiany po sezonie. W tej części opowiemy jaką wybrać konstrukcje oraz która z nich jest najsolidniejsza.
  5. Jaką folię wybrać na tunel ogrodowy ? - osłona i stelaż to dwie najważniejsze części konstrukcji. Wybór powłoki ma wpływ na wegetacje roślin, mikroklimat wewnątrz oraz magazynowanie ciepła. Czyli na najważniejsze kwestie decydujące o jakości i ilości plonu. Dlatego tak istotne jest zakupienie odpowiedniej foli, która spełni potrzeby farmera.  
  6. Akcesoria do tunelu foliowego - które z systemów i elementów dołączyć do konstrukcji rolniczej ? Aby w pełni wykorzystać potencjał upraw pod osłonami, doposaża się namiot ogrodniczy o technologie wspomagającą uprawy. Choć wiąże się to z pewnym wydatkie przynosi wiele korzyści.