Tunel foliowy dostępny dla każdego

Cieplarnia dostępna dla każdego

Ogrodnictwo dla niepełnosprawnych
Jak przygotować...

Ogrodnictwo to niesamowite hobby, które angażuje wiele zmysłów. Praca w ogrodzie, oprócz świeżych i zdrowych plonów, przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a także stosowane jest w medycynie. Hortitoterapia – bo o niej właśnie mowa – polega na zaangażowaniu pacjenta we wszelkie prace związane z uprawą ogrodu. Metoda ta charakteryzuje się bogatym spektrum zastosowań w przypadku pracy z osobami cierpiącymi na: autyzm, depresję, demencję, stosuje się ją także podczas resocjalizacji oraz leczenia uzależnień. Ogrodolecznictwo wpływa również pozytywnie na osoby niepełnosprawne. Tunel foliowym to konstrukcja, którą można dostosować zarówno do osób starszych jak i dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

 

Ogrodolecznictwo w praktyce

 

Praca w ogrodzie to niesamowity sposób na spędzanie czasu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści zdrowotnych wynikających z tego hobby. W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej zauważono jednak korzystny wpływ ogrodnictwa na zdrowie pacjentów, dlatego hortitoterapia zyskuje coraz większą popularność, także w Polsce. Jakie korzyści niesie ze sobą ta metoda terapii? Zaletą ogrodolecznictwa z całą pewnością jest poprawienie samopoczucia każdego z pacjentów. Często terapia przyspiesza rehabilitację, u osób niedowartościowanych wzmacnia poczucie przydatności i prowadzi do swobodnego nawiązywania kontaktów oraz integracji z grupą. Zajęcia w ogrodzie również osobom zdrowych umożliwiają wyciszenie się po dniu lub tygodniu pracy, redukują stres i zapewniają komfort psychiczny.

 

  • Lokalizacja tunelu foliowego


O optymalnym położeniu tunelu foliowego pisaliśmy już w artykule „Tunel foliowy od A do Z”. W przypadku dostosowywania konstrukcji do osób niepełnosprawnych bądź starszych bardzo ważne będzie ulokowanie namiotu ogrodniczego w taki sposób, aby osoba ograniczona ruchowo miała do niego łatwy dostęp. O ile to możliwe, struktura powinna zostać rozstawiona jak najbliżej domu. Bywa jednak, że będziemy musieli pójść na kompromis w kwestii lokalizacji tunelu. Wtedy wybierzmy stanowisko z jak najlepszym dostępem do światła słonecznego, naświetlane przez znaczną część dnia. Osoby poruszające się na wózku lub za pomocą chodzików będą potrzebować twardej i stabilnej powierzchni prowadzącej do cieplarni i wewnątrz niej. Wewnątrz foliaka zwykle panuje wysoka wilgotność, dlatego dobrze będzie wyłożyć ścieżkę matą antypoślizgową.
 

  • Skrzynie ogrodnicze można zaprojektować w taki sposób, aby z każdej strony był do nich prosty dostęp. Wszelkie stoły warto mocno osadzić w ziemi, tak aby się nie chwiały i były na tyle stabilne, że można by się o nie oprzeć. Podobnie jak w przypadku skrzyń ogrodniczych, warto pamiętać o dopasowaniu stołów do potrzeb.

 

  • Każda narzędziówka powinna być jak najbardziej praktyczna, a jedynie co się zmieni to wysokość położenia półek. Natomiast jeśli chodzi o narzędzia, na rynku jest całkiem sporo akcesoriów, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na ich zastosowanie pomimo pewnych fizycznych ograniczeń.

 

  • Decydując się na zakup namiotu foliowego, jeszcze przed zamówieniem warto sprawdzić szerokość drzwi. Zwykle w hobbystycznym tunelu foliowym drzwi skrzydłowe uchylają się na jedną ze stron, a już w profesjonalnych stosuje się drzwi przesuwne. Jeśli pozostaniemy przy standardowej konstrukcji, pamiętajmy, aby w miejscu w którym znajduje się rama drzwi, zainstalować próg, który pozwoli łatwo dostać się do wewnątrz.

 

  • Aktywność i zdrowa dieta

 

Praca w ogrodzie prowadzi do wykonywania kompleksowych ćwiczeń całego ciała, których intensywność można dostosować zarówno do wieku dzieci, jak i osób starszych. Dlatego też ogrodnictwo pozwala być w formie, zgubić nadmiar kalorii, poprawia zręczność. Aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i depresji.

Przydomowe ogrody dostarczają mnóstwo świeżych i zdrowych owoców i warzyw. To naturalne, że ludzie, którzy uprawiają ogród, oraz ich bliscy, spożywają o wiele więcej warzyw i owoców, prowadząc zdrowy tryb życia, odkładając na bok fast foody, a zamiast tłustych potraw wybierają pożywne, bogate w witaminy sałatki.

 

  • Relaks w ogrodzie

 

Jak wynika z badań opublikowanych w International Journal of Environmental Health Research, podejmowana w ogrodzie aktywność obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Badania wykazały również, że ogrodnictwo to hobby skutecznie pomagające w walce ze stresem. Eksperyment, który polegał na tym, że dwóm grupom ludzi po wykonaniu stresującego zadania nakazano czytać lub pracować w ogrodzie przez 30 minut. Osoby pracujące w ogrodzie w rezultacie miały podwyższony poziom serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za dobre samopoczucie, a zmniejszony poziom hormonu stresu – kortyzolu.

 

Wyniki badań pokazują również, że osoby spędzające czas w towarzystwie roślin mają bardziej rozwiniętą empatię. Ludzie troszczący się o naturę są bardziej skłonni do dbania o innych, tworzenia więzi, a także szanują przyrodę. Ogrodnictwo u dzieci wzmaga poczucie odpowiedzialności,a dla osób starszych dobrą wiadomością jest to, że stymuluje pracę mózgu, zmniejszając ryzyko demencji.

 

Ogrodnictwo to w rzeczywistości hobby dla każdego, a jedynym ograniczeniem są chęci i kreatywność. Nawet kilka chwil dziennie spędzonych w ogrodzie sprawi, że będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.